خرید دوربین های SLR

جناب آقای فومنی عزیزچنانکه در اواخر ستون سمت چپ وبلاگم نیز مشاهد می کنید این وبلاگ برای آموزش عکاسی با دوربین های غیر حرفه ای و مصارف خانگی راه اندازی شده ولی چشم ، چون سوالتان ممکن است از جانب دیگران هم پرسیده شود به صورت عمومی جواب می دهم.  

برای آموزشگاه به خانه عکاسان شهر واقع در خیابان بهار شیراز مراجعه کنید. اگر خودشان دوره نداشته باشند جایی را به شما معرفی می کنند. متاسفانه تلفنی از ایشان ندارم.

ضمناً خودم هم ممکن است برای تابستان یک دوره آموزشی کوتاه مدت به شکلی جدید برگزار کنم. البته هنوز در مرحله برنامه ریزی است.

اما برای خرید دوربین پیشنهاد می کنم بد نیست مقاله راهنمای خرید ... را روی وبلاگم یک نگاهی بیاندازید. البته این مقاله برای سطح شما نیست اما کلیاتی دارد که شاید به درد شما بخورد.من فقط خیلی کلی بگویم در ایران دو نام کنون و نیکون در این رده جا افتاده ترینند. فرق چندانی با هم نمی کنند. مگر در جزئیات.

مثلاً دوربین نیکون D70 به عنوان یک دوربین سبک و دم دستی با شش مگاپیکسل تصویر، گویا بین عکاسان ایرانی محبوبیت بیشتری دارد. قیمت آن با لنز نرمال در حدود 800 تا 900 هزار تومان است .

معادل همین دوربین از کمپانی کنون دوربین D350 است با تصویر هشت مگاپیکسلی ، که کمتر طرفدار دارد و قیمت آن در حدود 600 تا 700 هزار تومان است.

سال گذشته کنون دوربین D400 را معرفی کرد که الان باید قیمتی در حدود 900 هزار تومان داشته باشد و درواقع مدل اصلاح شده 350D است.

این دو مدل را برای شروع به شما پیشنهاد می کنم . اگر زبانتان خوب است ، جزئیات و نمونه عکس ها و نظرات عکاسان حرفه ای را در سایت www.dpreview.com پیدا کنید.

مدل های بهتری هم هست برای افراد حرفه ای تر مثل کنون 20 و 30 و 40 D که البته گرانتر (حدود 1.200 تا 1.5 میلیون) هم هستند. و فکر نمیکنم فعلاً مناسب شما باشند.

به قیمت های من زیاد توجه نکنید من مدت زیادی است که بازار نبوده ام ضمن اینکه قیمت ها از ناصرخسرو تا میرداماد گاهی 100 هزار تومان تفاوت دارند!

نکته: لنزی که روی دوربین های کنون است ساخت تایوان بوده و آنطور که می گویند چندان مرغوب نیست. اگر تصمیم به خرید از کنون گرفتید به فکر لنز هم باشید. البته پیشنهاد می کنم بعد از دیدن دوره آموزشی که خود به خود در طی آن لنز های مختلف را خواهید شناخت، اقدام کنید. آلان فقط اشاره می کنم مثلاً لنز 35 – 135 برای بیشتر مصارف، منجمله پرتره مناسب است. اما اگر بخواهید ورزشی یا خبری (سیاسی - اجتماعی!) کار کنید نیاز به فاصله های بلند تر مثلاً 70 – 300 خواهید داشت.در کلاس یاد خواهید گرفت که این اعداد هم مربوط به دوربین های غیر دیجیتال اند و درصورت کاربرد روی دوربین های دیجیتال باید ضربدر یک ضریب مشخص شوند تا فاصله کانونی درست به دست آید.

مارک های مختلفی برای لنز موجود است و همینطور امکانات مختلف مثل لرزه گیر یا ماکرو (خاصیت اینها را در کلاس خواهید آموخت) و بنابراین قیمت های مختلفی را هم خواهید دید. به طور متوسط از حدود 300 هزار تا یک و نیم میلیون تومان! وحشت نکن با این دوربین ها و فعلاً به یک میلیونی هاش (سری L ) نیازی نداری!

درپایان و برای بودجه بندی این را هم درنظر داشته باشید که وسایل دیجیتال به طور متوسط 25% استهلاک سالیانه دارند بدین معنی که بعد از 4 سال منطقاً فاقد ارزشند و باید تعویض شوند.

/ 1 نظر / 32 بازدید
کاوه فومنی

باسلام مجدد.بسیار متشکر از بزرگواریتان.از توضیحتان استفاده کردم.امیدوارم که این دوستی همچنان پایدار بماند.به امید دیدار