پاسخ به چند سوال دیگر

اما سوالاتی که شاید کمی عمومی تر باشند:

 

آقا افشین اینطور نوشته اند:

در صورت امکان مطالبتان را به سمت آموزش عملی و کاربردی عکاسی ببرید درست مثلدرسهای اولیه که منوهای یک دوربین کانن را که تقریبا مشابه سایر دوربینها می باشدبه همین صورت به آموزش اینکه مثلا برای عکاسی در شب یا منظره بهتر است از کداممنوها و تنظیمات استفاده شود ، چگونگی تنظیمات وقتی نور کم یا زیاد باشد ، چهمواقعی بهتر است از سه پایه استفاده شود  و الی آخر . در خصوص آموزش کاربردی اگرکتابی سراغ دارید با توجه به اینکه من یک دوربین کانن اس فایو ای اس دارم معرفینمایید چون اکثر کتابها به سمت آموزش تئوری رفته اند و کتابچه فارسی هم  اصلا جالبنیست در سایر سایتها هم تا دلتان بخواهد تئوری عکاسی را نوشته اند دانستن اینکهتعریف دیافراگم چیست بد نیست و برای من و امثال من این مهم و حیاتی چگونگی تنظیم آندر حالتهای مختلف عکاسی و در شب و روز می باشد و خودتان بهتر می دانید ارائه اینمطالب بسیار گسترده و البته مفید است به خصوص اگر با تصاویر همراه باشد.

خدمت این بزرگوار عارضم که : گویا شما پست عکاسی در نور کم را ندیده اید. یا پستی که راجع به دیافراگم در آن صحبت کرده ام. یا عکاسی از مدارک . در این مقالات راجع به عکاسی عملی با هم حرف زده ایم و البته من بعد که مقالات بیشتر به جنبه های عملی عکاسی خواهد پرداخت بیشتر هم خواهیم گفت. پس فعلاً کمی صبور باشید.

سایر سایت ها هم که به قول شما فقط تئوری نوشته اند به این خاطر انست که در یک منبع کتبی عملاً کار دیگری نمیشود کرد! در یک منبع کتبی فقط می شود همین ها را گفت که مثلاً دیافراگم باز تر عمق میدان وضوح را کمتر می کند اما اینکه کجا بهتر است عمق میدان وضوح را کم گرفت به استعداد و درک هنری عکاس بستگی به علاوه تمرین و ممارست او دارد.

اما اگر در قضیه جدی هستید و می خواهید عملی یاد بگیرید پیشنهاد می کنم در کارگاه های آموزشی من شرکت کنید. فکر می کنم در این کارگاه ها که در ساعات مختلف روز و مکان های مختلف برگزار می شود شما زودتر به نتیجه خواهید رسید.

در این کارگاه ها جزوه های تئوری با تکالیف و تمرین ها همراه شده اند که امیدوارم منبع و روش خوبی برای آموزش باشند.

در مورد معرفی کتاب هم در پست پاسخ به دو سوال نوشته ام.

 

خانم یا آقای مینروا اینطور پرسیده اند:

من یه دوربین آ 550    کنون   دارم

اما چیزایی که میگید رو نمیتونم توی دوربینم پیدا کنم . مثلا سرعت شارتر رو .

ممنون میشم اگه راهنماییم کنید .

اول به دفترچه دوربینتان مراجعه کنید. دوم دوربین را در وضعیت Tv بگذارید (این وضعیت در تمام دوربین ها و مارک های مختلف یکی است) تنظیمات را تغییر دهید اعدادی که تغییر می کنند سرعت های مختلف شاتر هستند.

 

خانم شمیم:

میشه دوربین های دیجیتال رو با لنز دوربین های حرفه ای ارتقا داد؟

من یک دوربین پاسیفیک دارم اما فکر نمیکنم بشه اونو ارتقا داد چون slr نیست

اگه میشه در مورد انواع دوربین ها هم توضیح بدید.

این خواهر گلم در سطر اول سوالی پرسیده اند که در سطر دوم خودشان به آن جواب داده اند!

در مورد انواع دوربین ها در مقاله راهنمای خرید توضیح داده ام. توضیح مفصلتر بماند تا وقتی کتابم منتشر شود!

 

آقای فرهاد ناصری: در مورد نورپردازی پرتره هم بنویسید

سوال بسیار خوبی است که آلان برای پاسخ به آن کمی زود است. چند پست دیگر که مبانی عکاسی تمام شود بحث مفصلی را راجع به عکاسی عملی در شرایط مختلف (پرتره ، ورزشی ، اجتماعی و ...) شروع خواهیم کرد.

حقیقت انکه این وبلاگ برای من حکم پیش نویس کتابی را دارد که در دست نگارش دارم. هرچه بیشتر بپرسید کتاب من به خواسته شما نزدیکتر خواهد شد.

 

میترا خانم :

در خانواده سبز که راجع به روش های نورسنجی چاپ کرده بودید عکس ها با هم چه فرقی داشتند؟ ما نفهمیدیم فرق روش های نورسنجی با هم چی هست؟

متاسفانه حق با شماست! همکار محترم من در خانواده سبز گویا فکر کرده بود عکس ها خراب شده اند، نرمافزاری اصلاحشان کرده بود! در نتیجه نور همه شان یکی شده بود!

به همین مقاله روی وبلاگم مراجعه کنید، تفاوت عکس ها محسوس است.

 

آقای (احتمالاً دکتر) ابراهیمی:

من معمولاً در اتاق عمل عکاسی می کنم اما عکس ها تار می شوند و از رنگشان هم راضی نیستم اشکال کجاست؟

مقاله عکاسی در نورکم را با دقت بخوانید. تار شدن عکس ها در آن شرایط به یکی از دلایل زیر است:

سرعت زیادی کم است و احتمالاً از سه پایه هم استفاده نکرده اید.

دیافراگم زیادی باز است

فاصله کانونی خیلی بلند است

در هر سه حالت فقط می توانید حساسیت را تا حد قابل قبول بالاببرید

دلیل تغییر رنگ عکس ها هم تنظیم نبودن تراز سفیدی در دوربینتان است. قبل از عمل از یک صفحه سفید را زیر نور سیبالیک (چراغ اتاق عمل) عکس بگیرید و با توجه به توضیحات دفترچه دوربینتان نور سفید را تراز کنید.

 

سمیرا خانم:

من به عکاسی از طبیعت علاقه دارم. چه دوربینی برای من مناسب است.

ایشان هم در مورد خرید دوربین سوال کرده اند اما به شکلی حرفه ای! حداقل معلوم کرده اند که چه می خواهند! برای همین هم اینجا آوردم

برای عکاسی از طبیعت اگر جدی هستید حداقل به تجهیزات زیر نیاز دارید:

مواد لازم:

دوربین SLR

اگر وضع جیبتان خوب است یک فول فریمش را بخرید (توضیح این عبارت را در کتابم داده ام فعلاً شما موقع خرید همین را به فروشنده بگویید!) مثلاً کنن D5

لنز با فاصله کانونی کوتاه ، مثلاً 18 میلیمتر یا کمتر

لنز تله واید مثلاً در حدود 35 – 135

لنز تله: حدود 70 – 300

فیلتر های پولاریزه و ND

سه پایه متوسط قلابدار

کوله ضد آب

باتری و حافظه اضافه

اینها که گفتم چیزی در حدود 3 تا 5 میلیون هزینه دارد. اگر با شنیدن این جمله از میزان علاقه تان کم شد! اینها را بخرید:

دوربین نیمه حرفه ای یا غیر حرفه ای (موقع خرید ببینید قطر لنز کدامشان بزرگتر است یا اعداد دیافراگمشان از چند تا چند است هرچقدر فاصله کمترین و زیادترینشان بیشتر باشد برای شما مناسب تر است)

عینک دودی پلاریزه!

سه پایه مناسب برای دوربینتان

باتری و حافظه اضافه

قیمت اینها حدود 600000 تومان می شود.

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 8 نظر / 20 بازدید
یه همکار مبتدی

سلام از اینکه سوال تکراری ازتون پرسیدم ببخشید . من فکر کردم که می تونید منو راهنمایی کنید . بابت پاسخی که داده بودید ممنون [خداحافظ]

شایان

سلام وبلاگ خوبی دارید من عکاسم دوربین 400d كنون دارم اما از لنز راضي نيستم لنز تله فتو كنون 70-300 ميليمتر به نظرتون مناسبه براي عكاسي طبيعت مخصوصا حيوانات ممنونم راستي مدل وربين شما چيه؟؟؟[گل]

سید محمد حسین مصطفوی

سلام. درود بر شما، درود بر شما که هنر را با خانواده سبز برای خانواده ها به ارمغان آوردید. من به خاطر مقالات لذت عکاسی شما خریدار دایم خانواده سبز شدم. نوشته های شما را دنبال می کنم. کلاس عکاسی هم میرم. شماره 206 مجله سبز وارد استان یزد نشد! ،من میبدی هستم، در صورت امکان لطفا مقاله لذت عکاسی آن شماره را در وبلاگتان به صورت مشخص بگذارید، ممنون میشم.

سید محمد حسین مصطفوی

سلام. درود بر شما، درود بر شما که هنر را با خانواده سبز برای خانواده ها به ارمغان آوردید. من به خاطر مقالات لذت عکاسی شما خریدار دایم خانواده سبز شدم. نوشته های شما را دنبال می کنم. کلاس عکاسی هم میرم. شماره 206 مجله سبز وارد استان یزد نشد! ،من میبدی هستم، در صورت امکان لطفا مقاله لذت عکاسی آن شماره را در وبلاگتان به صورت مشخص بگذارید، ممنون میشم.

شمیم

آقای سلیمانی خسته نباشید ما همچنان منتظریم ها[نیشخند] یا علی[گل]

شمیم

راستی آقای سلیمانی من امسال کنکور دارم و احتمالاَ دیگر فرصت آمدن به نت را ندارم کتابتان تا زمستان منتشر میشود؟

محمدفر

سلام . از آکواریوم چیه جوری عکس بگیریم ؟ رفلکس فلاش رو شیشه و نور پردازی ممنون

حسن

سلام[لبخند] 2 روزه با وبلاگ خوبتون آشنا شدمف شدیدا منتظر کامنتای خوبیون هستیم . کنون َA720 دارم (تو فكر خريد S5 بودم كه با خوندن مقالاتتون منصرف شدم، شايد وقتي چيزي از عكاسي فهميدم بتونم خريد بهتري كنم) مشكلم اينجاست كه رو حالت منوئال وقتي دوربين رو تنظيم مي كنم اون بغل! يه چيز قرمز چشمك ميزنه!! (كه يعني يه مشكلي هست[ناراحت] ) بعد از كلس تلاش و مصرف فسفر نهايتا از روي حالت Auto (هرچند كه مخصوص بيسواداست!) تقلب كردم، با اينكه تمام تنظيمات رو با تقلب! تغيير دادم اما بازم اون بغل هيييي چشمك ميزنه! چرا؟!