عکاسی از مدارک پرسنلی

پاسخ سوال اول را در همان مطلب داده ام. عکس های دوم و سوم آن مطلب ، عکس هایی است که شما می خواهید بگیرید. روش گرفتنش را هم بالای آن ها نوشته ام. اگر می خواهید فرمول بدهم:

پیشنهاد می کنم حساسیت دوربین را تا   400بالا ببرید. دوربین در حالت دستی . سرعت مثلاً 30یا 15 و دیافراگم مثلاً 2 و فاصله تان از سوژه حدود 2.5 تا 3 متر. البته تمام اینها بستگی به محیطی دارد که درآن عکاسی می کنید. این اعداد ممکن است جواب بدهد یا ندهد.

یا باید چندین عکس بگیرید تا قلق دستتان بیاید یا در کارگاه عملی شرکت کنید. 

اینکه نوشته اید لرزه گیر دوربین بدون فلاش کار نمی کند را من نفهمیدم! چون اولاً با فلاش نیاز به لرزه گیر ندارید و ثانیاً ذیل مشخصات دوربینتان اصلاً لرزه گیر ندیدم. و اگر هم داشت مسلم بدانید چیز چندان بدرد خوری نبود! سیستم های لرزه گیر در محدوده بسیار کوچکی کار می کنند و اغلب آنقدر که فکر می کنید کارایی ندارند. کیفیت عکس را هم کم میکنند. پس بهتر است مهارت های عکاسی خود را تقویت کنید و حتماً سه پایه بخرید.

 اما سوال دوم: برای عکاسی از مدارک حداقل به دو چیز نیاز دارید. یک شیشه بزرگتر از مدرک و یک سه پایه  و شاید یک کامپیوتر با نرم افزار اصلاح پرسپکتیو.مدرک را زیر شیشه بگذارید رو به یک پنجره شمالی

دوربین و سه پایه را به این شکل سوار کنید:

 madarek.gif

این شکل باعث می شود عکس خود دوربین در شیشه منعکس نشود. چون فیلتر پولاریزه ندارید دوربین و کار را آنقدر جابجا کنید تا سایر رفلکس ها هم حذف شوند. اگر نشد یک کاغذ کالک بزرگ را بالای شیشه و سر راه نوربگیرید.حساسیت را تا حد ممکن کم کنید. برای عکاسی از مدارک باید حداقل سرعت را داشته باشید. تا حداکثر جزئیات را ثبت کنید. دیافراگم تا حد ممکن ببندید. دیافراگم بسته تر عمق میدان را بیشتر و تصویر واضح تری را در کناره ها ثبت می کند. کادر را ببندید و عکس بگیرید.

اگر کامپیوتر دارید نگران ذوذنقه شدن کادر مسطیلی نباشید بعداً نرم افزاری اصلاح می شود. اگر ندارید کارتان سخت می شود باید دوربین را کاملاً تراز کنید و برای رفع رفلکس های نور به مشکل بیشتری برخورد خواهید کرد.  دوربین را باید به این شکل سوار کنید.

 madarek2.gif

برای رفع رفلکس های اطراف یک استوانه با کاغذ کالک ساخته و دور تا دور شیشه را بپوشانید.

/ 2 نظر / 14 بازدید
فرید پوربزرگ

با سلام و خسته نباشيد و ممنون از وبلاگ خوبتون. با تبادل لينک موافقيد؟ با تشکر

ابراهیم هاشمی

با عرض سلام وخسته نباشید وبا تشکر از کار قشنگتان در مجله خانواده سبز لطفا منابع اموزش عکاسی( با دوربین های دیجیتال)را در سطح اماتور و حرفه ای به تفکیک معرفی بفرمایید.