آشنایی با منوهای نرم افزاری روی دوربین

آشنایی با منوهای نرم افزاری روی دوربین

معمولاً دو نماد کلی روی هر دوربینی دیده می شود. عموماً یکی به شکل دوربین عکاسی که خاص تنظیمات مربوطه به زمان عکس برداری است و دیگری معمولاً نماد آچار و پیچگوشتی دارد و مربوط به تنظیمات خود دوربین است.

اول خود دوربین را تنظیم می کنیم:

۱ - تنظیمات مربوط به دوربین:

چون این تنظیمات در دوربین های مختلف ، به اشکال یا توالی متفاوتی نمایش داده می شوند من فقط آنها را که توضیحی برای گفتن داشته اند و به ترتیب حروف الفبای انگلیسی می آورم. شما در دوربین یا در دفترچه راهنمایش دنبال تشابهات بگردید.

 Auto Rotateموقع عکاسی بعضی کادرهای شما عمودی و بعضی افقی اند. در حالیکه نمایشگر دوربین شما همیشه افقی است. با فعال کردن این حالت ، عکس های عمودی شما موقع نمایش چرخانده می شوند تا شما مجبور نباشید دوربین یا تلویزیون را بچرخانید.

 Create Folder  با این قابلیت عکس ها را روی کارت حافظه طبقه بندی می کنید.

 File Numbering: این یکی مخصوص شماره گذاری عکس هاست. پیشنهاد می کنم آن را در وضعیت متوالی (Continues) بگذارید تا بعدها روی کامپیوتر دو عکس با یک نام نداشته باشید.

 File Format : در این منو اگر روی دوربینتان باشد، فرمت (قالب) فایل را انتخاب می کنید. معمولاً به طور پیش فرضjpg  است اما در دوربین های بهتر فرمتtif  و از آن بهترRaw  هم قابل انتخابند. توجه داشته باشید فایل هایjpg از همه کوچکترند و وقتی محدودیت حجم روی کارت حافظه تان دارید انتخاب بهتری به نظر می رسند. اما فرمتRaw که حجم آن از همه بیشتر است، بعداً به شما امکان اصلاحات بیشتر روی عکس را می دهد. در مورد فرمت های تصویر در بخش نرم افزار صحبت خواهیم کرد. فقط اشاره می کنم که لابراتوارها اغلب فقط فرمتjpg را از شما قبول می کنند. فرمتRaw را فقط دوربین خود شما و نرم افزار مخصوص خودش می شناسد.

 LCD Brightness : درجه روشنی صفحه نمایشگر. برای آنکه در محیط های مختلف تصویر را بتوانید ببینید.

 Power Saving : برای صرفه جویی در مصرف باتری ، اگر در مدت زمانی که اینجا تعیین می کنید از دوربین استفاده نشود، دوربین خاموش خواهد شد.

۲ -  تنظیمات عکس برداری:

AF : معنای آن تنظیمات مربوط به فوکوس خودکار است. یعنی جایی که تصویر حداکثر وضوح را دارد. ممکن است با توجه به امکانات خاص، در دوربین شما پسوند یا پیشوندی خاص داشته باشد. در دفترچه راهنمای دوربینتان راجع به این امکانات بخوانید.

حالا که صحبت فوکوس خودکار شد بد نیست راجع به فوکوس کمی بیشتر صحبت کنیم.

دوربین های مختلف برای این منظور انواع روش ها یا امکانات مختلف را پیشنهاد می کنند. اما اساس همه تقریباً یکی و بر مبنای تشخیص شارپنس(تیزی تصویر) در لبه هاست. برای همین دوربین ها در نور کم و وقتی کنتراست کم است یا نقطه فوکوس را روی سطح صاف قرارداده اید به خطا می افتند.

اغلب دوربین ها برای این وضعیت یک چراغ کمکی در دوربین تعبیه کرده اند که یک شعاع نور قرمز یا یک الگوی قرمز روی سوژه می تاباند. در همین منو یا در نزدیکی آن انتخاب دیگری وجود دارد که ممکن است اسم آن :Assist Beam یا چیزی شبیه به این باشد. با فعال کردن آن، این چراغ هر وقت لازم باشد روشن می شود.

نقطه ای که فوکوس روی آن انجام می شود ، معمولاً یک یا چند نقطه قرمز یا مستطیل سبز است که با نیم فشار روی کلید شاتر در منظره یاب ظاهر و جایی که دوربین روی آن فوکوس شده را به شما نشان می دهد.

یادتان باشد به قول علمای عکاسی پرتره ، وقتی به سوژه نزدیکید، همیشه روی چشم ها فوکوس کنید نه روی بینی. اینکار دو خاصیت دارد: اول اینکه خطوط چشمها تیزترند بنابراین فوکوس دقیقتر می شود و دوم آنکه مهمترین عناصر در عکاسی پرتره چشمهایند و باید همیشه در نهایت وضوح باشند.

 Digital Zoom : پیشنهادمی کنم غیر فعالش کنید و خلاص! چیز به دردخوری نیست و قبلاً هم کلی بد و بیراه راجع به آن گفته ام!

ISO Speed : حساسیت دوربین بر مبنای این اعداد تعریف می شود. توضیح کلی را در بخش مفاهیم دیجیتال داده ام. حالا می خواهم کمی بیشتر وارد جزئیات شوم.

قاعده کلی آنست که هرچه عدد ایزو کمتر باشد، سرعت عکاسی کمتر و ثبت جزئیات بیشتر و بهتر صورت می گیرد. همینطور رنگ ها بهتر و غلیظ تر ثبت می شوند و هرچه عدد بالاتر رود دوربین سریعتر و در نور کمتر می تواند عکاسی کند اما جزئیات کمتر و نویز تصویر بیشتر می شود. چون در واقع پردازنده دوربین سعی کرده جاهای خالی را با هوش و استعداد خودش پرکند! و بسته به اینکه این پردازنده از چه فناوری و یا به عبارتی قیمتی برخوردار باشد نتیجه متغیر است.

دوربین های مختلف،  اعداد مختلف نشانی می دهند گاهی حتی 6400 که به عقیده من به لطیفه بیشتر شبیه است! اما مهم محدوده قابل قبول هر دوربین است که در مثال بالا ممکن است تا عدد 400 باشد. بدین معنی که اعداد بین 400 و 6400 بیشتر برای تفرج خاطرند تا عکاسی! به تجربه، محدوده قابل قبول دوربینتان را به دست آورید.

ضمناً به فیلتر های نویزگیر نرم افزاری امیدوار نباشید. اغلب نتیجه قابل قبولی نمی دهند.

در قسمت بعدی بحث منوها را ادامه خواهیم داد.

 

/ 7 نظر / 53 بازدید
رضا ملکی(مهاجر)

با عرض سلام! وب لاگ جالبیه کمتر وبلاگ وسایتی دیدم بخواد توضیحی درمورد عکاسی بده نوشته های شما رو توی قشمت لذت عکاسی مجله خانواده سبز خوندم اولش گمان میکردم بی محتواست اما مقاله آخر نگات جالبی توضیح داده بودید

رضا ملکی(مهاجر)

[گل]شما مطالب رو خیلی ابتدای در مجله میگذارید توضیحی مختصر راستی از آنالوگ چرا نمینویسید ؟ دیجیتال پاشو تو کفش آنالوگ کرده وجاشو گرفته در اصل باید آنالوگ بلگیری تا لذت عکاسی رو حسابی بخشی[قهقهه] من آنالوگ کار هستم از 9 سالگی با یه بیل مکانیکی شات زدم تا الان که دارم با خودش شات میزنم. من وبلاگ شما رو لینک کردم منتظر پست بعدی شما هستم minoot

شهاب

از اشكالاتي كه از وبلاگ من گرفتيد متشكرم ولي اشكالاتي كه در زمينه كادر بود را قبول ندارم . چون عرض قالب وبلاگ من كوچك است عكسها در اندازه واقعي لود نمي شود . شما لطفا دوباره به وبلاگ من برويد و عكسها را سيو كنيد و ببينيد تا متوجه شويد كه اشكال كادر بندي ندارند . در مورد ناشر : اگر بخواهيد من يك ناشر خوب سراغ دارم كه با من دوست است "نص" اگر كتابتان كتاب خوبي باشد آنها حتما استقبال مي كنند چون قبلا هم كتاب عكاسي چاپ كرده اند و قابليت چاپ كتاب رنگي را نيز دارند . اگر بخواهيد من حاضرم صفحه بندي كتاب را نيز به عهده بگيرم ... آدرس : تهران ميدان انقلاب خيابان ارديبهشت بن بست مبين شماره 237 تلفن : 66465674 مهندس زارع . بازهم به وبلاگ من بياييد اگر كتابتان چاپ شد حتما بگوييد تا من هم بخرم .

خاطره

سلام از مطالب وبلاگتون خیلی استفاده کردم قصد خرید دوربین کنن رو دارم بزرگنمایی T و W در مورد لنز به چه معنی هست؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

زهرا و مونا

سلام عجب کار با حالی [لبخند]می خوام لینکتون کنم. به ما هم سر بزنید[گل]

خاطره

سلام از راهنمایی شما ممنونم از مطالب وبلاگتون استفاده میکنم شاد باشید

حجت شعبانی

سلام مطالب خیلی مفیدی دارید واقعا زحمت می‌کشید خدا خیرتون بده منتظر مطالب بعدی شما هستیم