مبانی عکاسی

مبانی عکاسی

 

از جنبه تکنیکی، عکاسی فقط در یک جمله خلاصه می شود: «به فیلم یا صفحه حساس به اندازه کافی نور برسانید» مشکل فنی عکاسی هم در تخمین« این اندازه کافی» است!

برای این منظور از زمان گروهبان دومی هیتلر تا آلان دوربین های عکاسی دو وسیله را در اختیار شما قرار داده اند.

دیافراگم و شاتر

دیافراگم:

مردمک چشم را دیده اید؟ دیافراگم هم عیناً همان است. یا در بهترین حالت سعی میکند همان باشد. صفحاتی که با لغزیدن روی هم سوراخی در وسط را کوچک و بزرگ می کنند و به این ترتیب مقدار نور ورودی را کم و زیاد می شود..

 

اعداد دیافراگم در یک لنز نرمال معمولاً به این ترتیبند: 2 – 3.2 – 4 – 5.6 – 8 – 11 – 16 – 22 – 32  بدین ترتیب که 2 بازترین و 32 بسته ترین دیافراگم این لنز است. اما اگر شما با یک دوربین غیر حرفه ای عکاسی می کنید ، ممکن است این اعداد را یا بخش بزرگی از آن را نبینید. درواقع این یکی از بزرگترین محدودیت های دوربین های غیر حرفه ای است. که احتمالاً شما را به سمت دوربین هایSLR ( دوربین هایی که لنزشان تعویض می شود) سوق خواهد داد.

دیافراگم یک کارکرد بسیار خوب دیگر هم دارد: تعیین عمق میدان وضوح. به معنی فاصله ای از جلو وعقب سوژه که دوربین این فاصله را واضح ثبت می کند. در بازترین دیافراگم ، اگر فاصله سوژه (جایی که فوکوس کرده ایم) تا دوربین را به سه قسمت تقسیم کنیم یک سوم انتهایی و دوسوم همین فاصله در پشت سوژه،  در میدان وضوح قرار خواهند داشت. به این شکل:

 

 

هرچه دیافراگم باز تر باشد عمق میدان کمتر و با بسته تر شدن دیافراگم که عدد آن با معیار توقف (STOP F  ) بیان می شود عمق میدان افزایش می یابد.

 

نمونه عمق میدان کم (این عکس عروسمه!)

یک تذکر هم بدهم و بحث دیافراگم را فعلاً ببندیم تا بعد. تصویری که شما موقع عکاسی درLCD دوربین می بینید، تصویر با بازترین دیافراگم دوربینتان را نمایش می دهد. بنابر این کمترین عمق میدان وضوح را می بینید. روی لنز های قدیمی جدولی بود که با استفاده از آن عمق میدان وضوح را به متر می شد دید اما در لنز های جدیدی که با پردازنده دوربین کنترل می شوند دیگر از این خبرها نیست! کم کم یاد می گیرید که به جای اعتماد به تصاویر، اعداد و ارقام را خوانده و نتیجه را خودتان حدس بزنید. البته دوربین های حرفه ای تر بعضاً این امکان را دارند که یک پیش نمایشی از عمق میدان را نیز به شما نشان بدهند.

عدد دیافراگم گوشه تصویرLCDتان ،و در کنار یکF دیده می شود.

برای آنکه به دوربین بفهمانید قصد دارید خودتان عمق میدان را تعیین کنید آن را در کدام وضعیت می گذارید؟ ... آفرین در وضعیت  Av ! یعنی اولویت دیافراگم فعلاً و تا شماره بعدی در همین وضعیت عکس بگیرید!

در قسمت بعدی راجع به شاتر سحبت می کنیم.

/ 0 نظر / 27 بازدید