عکاسی از اکواریم

مشکل بزرگ عکاسی از اکواریم، حذف رفکلکس های مزاحم شیشه است. برای این منظور چند راه وجود دارد که بسته به نوع دوربین و تجهیزات خود یکی را انتخاب کنید.

اگر دوربین شما غیر حرفه ای است:

1 - بهتر است از خیر فلاش بگذرید. فلاش مستقیم، هم سایه های بدی دارد و هم حذف رفلکس آن از شیشه فقط وقتی ممکن است که با شیشه اکواریم زاویه داشته باشید. به نحوی که بازگشت نور آن را در دوربین نبینید.

2 – اغلب اکواریم ها نور سقفی دارند که برای عکاسی کافی و جنس آن مناسبست. در این حالت چراغ اتاق را خاوش کنید تا نور اکواریم بیشتر از محیط اطرافش شود. به این ترتیب رفلکس تصاویر اتاق هم حذف می شوند.

3 –تراز سفیدی را برای نور مهتابی تنظیم کنید. حساسیت دوربین را تا حد قابل قبول بالا ببرید.

4 – اگر می توانید با چراغ مطالعه (لامپ آن حتماً مات باشد) به سوژه نور کمکی بدهید. یک لامپ 100 وات معمولی هم کافیست. فقط مراقب پختن سوژه هایتان باشید!

این نور کمکی وقتی نور را برای نورمهتابی تنظیم کرده اید نور سرخ فام قشنگی ایجاد می کند که عمق رنگ عکس را زیاد خواهد کرد.

5 - دیافراگم را تا حد ممکن باز کنید تا با کاهش عمق میدان، اعوجاج شیشه اکواریم و نیز پس زمینه اغلب خالی، تا حد ممکن حذف شوند. البته با این کار تا حدودی فوکوسینگ سخت می شود.

6 – پیشنهاد می کنم بالای اکواریم را با کاغذ کالک بپوشانید و منابع نوری را (فلورسنت یا حبابی) از بالا به اکواریم بتابانید. این حالت بیشتر شبیه نور طبیعی دریاست.

اگر تجهیزات حرفه ای دارید:

1 – فلاش ها (حداقل 3 تا ) را روی اضلاع یک مثلث فرضی دورتادور اکواریم بکارید. فلاش ها ترجیحاً به نرم کننده مجهز شوند. نوراصلی را ترجیحاً بالاتر از حد تراز (خط فرضی افقی هم سطح و هم ارتفاع با سوژه) قرار بدهید.

2 – روی لنز فیلتر پلاریزه ببندید و آنقدر بچرخانید تا رفلکس های مزاحم خذف شوند. رفلکس های باقیمانده را با جابجا کردن (هم افقی و هم عمودی) نورها و نیز استفاده از رفلکتورهای مناسب خذف کنید.

البته فلاش های حرفه ای قابلیت نصب فیلتر پلاریزه روی نرم کننده هم دارند. اگر گیرتان آمد نصبشان کنید بعد جهت نور آنها را طوری تنظیم کنید که با فیلتر روی دوربین زاویه 90 درجه داشته باشند.

3 – فلاش های حرفه ای فیلتر های رنگی هم دارند. نصب این فیلتر ها هم می تواند نورها و درنتیجه سایه های رنگی ایجاد کنند. البته دلیل ندارد محیط را گل باقالی کنید!

4 – در مورد سرعت بسته به نوع ماهی ها و سرعت حرکتشان تصمیم بگیرید. به طور کلی هرچه سرعتتتان پایین تر باشد رنگها را غلیظ تر و جزییات پوست ماهی ها را بهتر ثبت می کنید.

این عکس ها را اختصاصی همین مطلب از هتلی در شمال گرفتم.(توضیح آنکه سه پایه هم نداشتم!)

عکس اول با فلاش خود دوربین:

 

 

عکس دوم بدون فیلتر پلاریزه و با استفاده از نو چراغ های خود محیط (که خیلی هم تاریک بود)

 

 

 

عکس سوم با استفاده از فیلتر پلاریزه:

 

عکس چهارم با کمی اصلاح رنگ سر دستی در فتوشاپ:

 

بازهم تکرار میکنم هیچ کنترلی روی نور محیط نداشتم . رنگ عکس سوم هم واقعی است. یعنی این اکواریم واقعاً اینقدر بد رنگ بود!!

نمونه عکس هایتان برا برایم بفرستید.

موفق باشید

/ 7 نظر / 50 بازدید
کامران پورکتابی

سلام و خسته نباشید توضیح مطلب عکاسی از اکواریم کوتاه ولی بسیار موثر بود ... خیلی ممنون از توضیحتون... من یه مشکلی دارم و اون اینکه عکسهای عروسیمان کاملا غیر حرفه ای گرفته شده و من می خوام از روی فیلم عروسی یکی دو تا عکس بیرون بکشم و چاپ کنم چطور میتونم اینکارو بکنم ؟ و اندازه اون با کیفیت خوب حداکثر 20*30 سانتیمتر باشه ... متشکر میشم اگر یه راه خوب بهم پیشنهاد کنید...

سید محمد حسین مصطفوی

سلام. برای معرفی بیشتر و استفاده دوستان از مطالب شما، وبلاگتان به پیوندهای آزادی ستان پیوست[گل]

مینروا

سلام ممنون از پاسختون . لطف کردید . در ضمن مینروا اسم دختر است[لبخند] [گل] روزگار به نیکی

محسن

سلام آقا مرسی از وبلاگ خوبت من عکاسی می کنم اما نه حرفه ای ولی از عکاسی خوشم میاد این هم آدرس وبلاگم خوش حال میشم یک سر به من بزنی و نظر خودت رو راجع به عکس ها بگین مرسی http://powershot.xeeus.com http://powershot.blogfa.com فعلا [خداحافظ]

سید محمد حسین مصطفوی

سلام. اگر ممکن هست به وبلاگ بنده تشریف بیارید و در مورد عکسی که به عنوان آخرین مطلب گذاشتم، بنده را راهنمایی بفرمایید. منتظرتونم، ممنون[گل]

سید محمد حسین مصطفوی

سلام. ممنون از راهنماییتون. یه سوال داشتم: دقیقا تفاوت دوربین آماتور و نیمه حرفه ای چیست؟

امیر یاری

سلام دوست عزیز پیرو مکالمه تلفنی که با شما داشتم برای‌تان آدرس سایتم را می‌گذارم. در چند روز آینده با شما تماس می‌گیرم. موفق باشید. امیر یاری