Solygraphics

مکانی برای علاقه مندان به عکاسی دیجیتال

قسمت یازدهم - فاصله کانونی و مشخصات لنز
ساعت ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۳٠ تیر ۱۳۸٧ 

قسمت یازدهم

بابت این همه فعالیت عذر می خواهم ! گرچه این به نظر خودم عذر بدتر از گناه است! اما حقیقت آنکه این روزها درگیر یک کار فیلم هستم که تمام وقتم را پر کرده!


فاصله کانونی:

فاصله کانونی، به فاصله کانون نوری لنز(در لنزهای مرکب الزاماٌ با مرکز فیزیکی لنز منطبق نیست) با سطح حساس (فیلم یا حسگر ) گفته می شود.

این عدد اصلی ترین شاخص طبقه یندی لنزهاست. چون شما فعلاً از دوربین های کوچک (اصلاحاً Compact ) استفاده می کنید  و لنز شما به دوربینتان چسبیده! شاید فکر کنید نیازی به این قسمت ندارید اما من اینطور فکر نمی کنم. دوربین شما هم بر اساس همین مفاهیم کار می کند. به علاوه خدا را چه دیدی شاید اینقدر از عکاسی خوشتون اومد که خواستید دوربین SLR بخرید!

به این شکل ها توجه کنید:

 

 

در همین شکلها به سادگی اولین خاصیت فاصله کانونی را می بینید. هرچه فاصله کانونی بلندتر باشد سوژه در فاصله ثابت بزرگتر دیده می شود و بلعکس. به این میگن زوم!

دوم: هرچه فاصله کانونی بزرگتر می شود زاویه دید تنگتر می شود و بلعکس. یعنی هرچه فاصله کانونی را بیشتر می کنید کمتر از محیط اطراف دیده می شود.

سومین و چیزی که در این تصاویر دیده نمی شود. پرسپکتیو است. (متاسفانه ترجمه فارسی پرسپکتیو را نمی دانم شما اگر چیزی غیر از چشم انداز شنیده اید به من هم بگویید) هرچه فاصله کانونی بیشتر می شود پرسپکتیو بیشتر تخت می شود و با فاصله کانونی کمتر ، خطوط عکس بیشتر به منحنی میل می کنند این دو تصویر را مقایسه کنید:

 

  

تصویر با فاصله کانونی کوتاه (واید 15)

  همان مکان با فاصله کانونی بلند (تله 135 )

این نکته شاید امروز زیاد به کارتون نیاد ولی بدونید بد نیست. فاصله های کانونی بلندتر مثلاً در حد 300 میلیمتر حتی به نوعی پرسپکتیو را معکوس می کنند! مثلاً در این عکس اشیاء دور به نظر بزرگتر می آیند. درست عکس پرسپسکتیو معمولی

 

 

از اینها که گفتم بعدها مخصوصاٌ در عکاسی از افراد و شناخت اصول کادربندی استفاده خواهیم کرد. مثلاٌ آنجا خواهم گفت اگر می خواهید دماغ طرف در اندازه واقعی جلوه نکند و پولش رو به زخم زندگیتون بزنید، از چه فاصله کانونی استفاده کنید! یا چطوری عکس آن اتاقک مسافرخانه درجه سه خارج از کشور را ، اندازه یک سوئیت پنج ستاره تو چشم خواهرشوهرتان بزنید!

در مورد لنز چیزهای دیگری هم می شود گفت مثل خطاهای لنز، تفاوت رنگ و کنتراست در لنزهای مختلف ، یا چارت هایی که دقت لنزها را مشخص می کنند. اما فکر می کنم بماند تا روزی اگر قرار شد در سطح حرفه ای با هم کار کنیم.

فکر کردید مبانی تموم شد؟.... نه در قسمت بعدی تازه می خواهیم بریم سراغ اصلی ترین ابزارمون ، فیزیک نور!