Solygraphics

مکانی برای علاقه مندان به عکاسی دیجیتال

پاسخ به دوسوال
ساعت ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٧ اردیبهشت ۱۳۸٧ 
۱ - معرفی منابع آموزشی
۲ - چرا بعد از ویرایش عکس ها روی نمایشگر دوربین دیده نمی شوند؟

معرفی منابع آموزشی:

آقای ابراهیم هاشمی از من معرفی منابع آموزشی را خواسته اند. البته مدت ها قبل هم به پست الکترونیکی ایشان جواب داده بودم که گویا به دستشان نرسیده.

در جواب عرض می کنم متاسفانه منابع چندان متنوعی در این زمینه موجود نیست. در واقع با گشتی که من در نمایشگاه کتاب زدم فقط یک کتاب در این زمینه پیدا کردم با عنوان : راهنمای خرید و کار با دوربین دیجیتال، نوشته آقای نادر خرمی راد، از نشر علوم به قیمت 4900 تومان در 464 صفحه . انصافاً هم کتاب خوب و کاملی بود.

همینطور چند وقت پیش یک CD منتشر شد که چون فقط آگهی اش را دیدم، نه از محتوایش خبر دارم و نه متاسفانه اسمی یا آدرسی از آن. یک سری به فروشگاه های نرم افزاری خیابان ولی عصر بزنید.

اما منابع خارجی الی ماشاالله در این زمینه موجودند! چند تایش را خودم می خواهم روی سایتم بگذارم اما چون حجمشان سنگین و اینترنت من هم نفتی است! فعلاً مقدور نمی باشد! اگر برسم و خط مثلاً پرسرعتی به پستم بخورد! در چند روز آینده می گذارم.

غیر از این منابع کتبی ، کلاس های آموزشی خانه عکاسان یا کلاس های فرهنگسراها هم قابل استفاده اند.

اگر خدا توفیق دهد امیدوارم خودم تا تابستان تورهای یک روزه آموزشی برای آماتورها برگزار کنم. همینطور یک کتابی هم در دست نگارش دارم که امیدوارم به زودی یک ناشر با انصاف و خوش قول برای آن پیدا شود. 

چراعکس ها بعد از ویرایش روی LCD دوربین دیده نمی شوند؟

خانم معصومه کرم پرسیده اند آیا نرم افزاری سراغ دارم که عکس ها را بعد از ویرایش روی LCD دوربین نمایش دهد؟

خیر چنین نرم افزاری سراغ ندارم. و راستش اصلاً دلیل هم ندارد کسی چنین نرم افزاری بنویسد. اینکه بعد از تغییرات نمی توانید عکس هایتان را دوباره در دوربین ببینید علت دیگری دارد. و آن تغییر مشخصات فایل شما به شکلی است که دیگر برای دوربین قابل شناسایی نیست.

واضح ترین دلیل تغییر نوع فایل است. بسیاری از دوربین ها مثلاٌ فرمت TIf را نمی شناسند.

دوم تغییر اندازه و حجم عکس است. بسیاری از دوربین ها فقط تا حجم معینی از فایل را نمایش می دهند و اگر عکس شما در اثر ویرایش بزرگ یا بیش از حد کوچک شده باشد، پردازند ه دوربین را به خطا خواهد انداخت. به عبارت دیگر ممکن است شما عکس را JPG ذخیره کرده باشید اما درجه فشردگی آن را بالاتر یا پایینتر از حد فهم (!)  دوربین تنظیم کرده باشید.

سومین اشکال می تواند تغییر درمشخصات Metafile باشد. اگر نرم افزار ACDsee pro روی کامپیوترتان نصب است در قسمت نمایش تامبوینال عکس ها اگر یک عکس را انتخاب و Alt+Enter کنید.

 Properties  در سمت راست فعال می شود. اطلاعاتی که در این زبانه می بینید همان اطلاعات Metafile است. که شامل مشخصات دوربین و عکاس و تنظیمات زمان عکس برداری است. اگر در اثر ویرایش در محیط مثلاً فتوشاپ به این اطلاعات لطمه زده باشید ممکن است بعضی دوربین های نظر تنگ دیگر فایل را نمایش ندهند!اگر هیچکدام از این اشکالات نبود، دوربیین باید عکس ویرایش شده را هم نمایش بدهد و نیاز به نرم افزار بخصوصی نیست.


کلمات کلیدی: منابع آموزشی