Solygraphics

مکانی برای علاقه مندان به عکاسی دیجیتال

عکاسی از مدارک پرسنلی
ساعت ٧:٠٦ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۸٧ 

عزیزی که خود را معرفی نکرده اند ذیل مطلب عکاسی در نور کم دو سوال پرسیده اند به این مضمون:

سلام

با یک دوربین آ 700 کانن که اغلب از سوژه های انسانی عکس میگیرم اگه با فلاش بگیرم پشت سر سوژه تاریک میشه اگه بدون فلاش هم بگیرم که دیگه لرزش گیرش کار نمی کنه چه کار کنم

دفترچه فارسی دوربین هم خیلی بد نوشت

هراستی چطور میشه از مدارک پرسنلی عکس گرفت


پاسخ سوال اول را در همان مطلب داده ام. عکس های دوم و سوم آن مطلب ، عکس هایی است که شما می خواهید بگیرید. روش گرفتنش را هم بالای آن ها نوشته ام. اگر می خواهید فرمول بدهم:

پیشنهاد می کنم حساسیت دوربین را تا   400بالا ببرید. دوربین در حالت دستی . سرعت مثلاً 30یا 15 و دیافراگم مثلاً 2 و فاصله تان از سوژه حدود 2.5 تا 3 متر. البته تمام اینها بستگی به محیطی دارد که درآن عکاسی می کنید. این اعداد ممکن است جواب بدهد یا ندهد.

یا باید چندین عکس بگیرید تا قلق دستتان بیاید یا در کارگاه عملی شرکت کنید. 

اینکه نوشته اید لرزه گیر دوربین بدون فلاش کار نمی کند را من نفهمیدم! چون اولاً با فلاش نیاز به لرزه گیر ندارید و ثانیاً ذیل مشخصات دوربینتان اصلاً لرزه گیر ندیدم. و اگر هم داشت مسلم بدانید چیز چندان بدرد خوری نبود! سیستم های لرزه گیر در محدوده بسیار کوچکی کار می کنند و اغلب آنقدر که فکر می کنید کارایی ندارند. کیفیت عکس را هم کم میکنند. پس بهتر است مهارت های عکاسی خود را تقویت کنید و حتماً سه پایه بخرید.

 اما سوال دوم: برای عکاسی از مدارک حداقل به دو چیز نیاز دارید. یک شیشه بزرگتر از مدرک و یک سه پایه  و شاید یک کامپیوتر با نرم افزار اصلاح پرسپکتیو.مدرک را زیر شیشه بگذارید رو به یک پنجره شمالی

دوربین و سه پایه را به این شکل سوار کنید:

 

این شکل باعث می شود عکس خود دوربین در شیشه منعکس نشود. چون فیلتر پولاریزه ندارید دوربین و کار را آنقدر جابجا کنید تا سایر رفلکس ها هم حذف شوند. اگر نشد یک کاغذ کالک بزرگ را بالای شیشه و سر راه نوربگیرید.حساسیت را تا حد ممکن کم کنید. برای عکاسی از مدارک باید حداقل سرعت را داشته باشید. تا حداکثر جزئیات را ثبت کنید. دیافراگم تا حد ممکن ببندید. دیافراگم بسته تر عمق میدان را بیشتر و تصویر واضح تری را در کناره ها ثبت می کند. کادر را ببندید و عکس بگیرید.

اگر کامپیوتر دارید نگران ذوذنقه شدن کادر مسطیلی نباشید بعداً نرم افزاری اصلاح می شود. اگر ندارید کارتان سخت می شود باید دوربین را کاملاً تراز کنید و برای رفع رفلکس های نور به مشکل بیشتری برخورد خواهید کرد.  دوربین را باید به این شکل سوار کنید.

 

برای رفع رفلکس های اطراف یک استوانه با کاغذ کالک ساخته و دور تا دور شیشه را بپوشانید .


کلمات کلیدی: عکس از عکس ، عکس از مدارک